Druk 3d FDM / FFF

Rzeszów, Polska

druk 3d fdm fff rzeszów prototypownia 3d

Co to jest druk 3d FDM / FFF?

Druk 3d FDM / FFF to inaczej Fused Deposition Modeling lub Fused Filament Fabrication. Technologia ta polega na warstwowym nakładaniu materiału termoplastycznego warstwa po warstwie, aż do uzyskania gotowego modelu 3d. Umożliwia drukowanie 3d praktycznie wszystkich elementów z surowców takich jak PLA, ABS, PET, PP czy HIPS. Technologia FDM / FFF jest jedną z najpopularniejszych metod addytywnych.

Zasada działania druku 3d FDM / FFF

Technologia FDM/FFF opiera się na warstwowym nanoszeniu materiału, który jest osadzany na ruchomej platformie (stole). Materiał do druku 3d jest uprzednio stapiany w tzw. ekstruderze. Przez gorącą głowicę (część składową ekstrudera) wytłaczany jest materiał na stół roboczy w postaci cienkich ścieżek, których szerokość jest zależna od średnicy dyszy głowicy. Wydruki 3d tą technologią wymagają stosowania podpór, jeżeli element posiada bardziej skomplikowana geometrię.

druk 3d zasada działania fdm fff
możliwości druku 3d w prototypowni 3d

Możliwości technologii druku 3d FDM / FFF

Technologia druku 3d FDM/FFF ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją do tworzenia modeli, prototypów, przyrządów, makiet, elementów konstrukcyjnych i użytkowych. Do wydruków stosuje się szeroką gamę materiałów takich jak: PET, PLA, ABS, PP, HIPS, PLABS, ASA, PMMA, CARBON, drewnopodobnych oraz gum.

Najważniejsze właściwości druku 3d FDM / FFF

druk 3d z dwóch kolorów dwa ekstrudery
  • Stosunkowo niska cena drukowania 3d

  • Mała lub duża wysokość nanoszonej warstwy w osi Z

  • Średnia dokładność geometryczna wydruków 3d

  • Możliwość łączenia wydruków 3d

  • Możliwość drukowania 3d z filamentów o różnorodnych właściwościach i kolorach

Filamenty do druku 3d FDM / FFF

Technologia druku 3d FDM / FFF pozwala na wykonywanie wydruków 3d i prototypów z różnorodnych materiałów termoplastycznych do druku 3d. Poniżej prezentujemy Ci niektóre z nich. W naszej prototypowni 3d możesz liczyć na fachowy dobór odpowiednich materiałów do stworzenia Twojego urządzenia.

null

PLA lub ABS

Figurki, części użytkowe, gadżety... PLA i ABS to dwa standardowe materiały plastyczne (plastiki). ABS w stosunku do PLA jest bardziej wytrzymały, ale trudniejszy w druku 3d.

null

Guma

Jeśli potrzebujesz uszczelki lub elementu sprężynującego skorzystaj gumowego materiału do druku 3d! Wydruki 3d z gumy to bardzo elastyczne oraz stosunkowo wytrzymałe elementy dostępne w różnych kolorach.

null

Drewnopodobne

Imponujące wydruki 3d są tworzone z materiału drewnopodobnego. Ekskluzywny wygląd, struktura i zapach drewna... To połączenie plastkiku i pyłu drzewnego w jednym!

null

Mineralne

Ekskluzywny materiał imitujący minerały. Dzięki niemu wydruki 3d mają fakturę i wygląd rzeźby. Idealny do zastosowań artystycznych i architektonicznych.

null

PET

PET jest powszechnie wykorzystywanym w przemyśle materiałem. Służy m.in. do wykonywania butelek do napojów. Jest twardy i ma niski skurcz.

null

HIPS

Materiał do druku 3d, który stosuje się jako tzw. rozpuszczalne podpory umożliwiające wydruk 3d najbardziej skomplikowanych wydruków 3d. Stosuje się go również w modelarstwie.

null

Świecący w ciemności

Materiał do druku 3d fluorescencyjny. Przed świeceniem wymaga naświetlenia. Idealny na: zawieszki, plastikowe naklejki naścienne, gadżety dla dzieci, dekoracje.

null

INNE

Na specjalne zamówienie dobieramy inne materiały wg wymagań klientów. W tym: CARBON, PMMA (szkło akrylowe), PLABS, PP, ASA i inne dostępne na rynku.

Przykładowe wydruki 3d FDM / FFF

Specyfikacja techniczna druku 3d FDM / FFF

Przestrzeń robocza – maksymalna wielkość pojedynczego wydruku 3d

235 x 255 x 195 mm

Maksymalne wymiary całego wydruku 3d

BEZ OGRANICZEŃ

Wysokość warstwy w osi Z

50 – 400 mikronów (0,05 – 0,4 mm)

Rozdzielczość osi XY

od 300 mikronów (0,300 mm)

Możliwość druku z 2 materiałów jednocześnie

TAK

drukarka 3d automation prototypownia 3d rzeszów
malowanie wydruków 3d figurki gadżety pędzle

Obrabianie i malowanie wydruków 3d FDM / FFF

Nasz zespół artystów, technologów i monterów wykona dla Ciebie każde urządzenie – prototyp lub replikę. Technolodzy dokonają obróbki zewnętrznej, Artyści pomalują i polakierują wydruki 3d, a Monterzy połączą wydruki 3d i pozostałe części. Później nasi programiści będą mogli zaprogramować Twój prototyp.

Programowanie prototypów z wydruków 3d FDM / FFF

Programiści, którzy z nami współpracują pomogą Ci zaprogramować urządzenie, którego poszczególne części wydrukujesz w technologii FDM / FFF. Dzięki temu uzyskasz w pełni funkcjonalne, autonomiczne i automatyczne prototypy, działające zgodnie z Twoją wizją i imitujące działanie gotowego wyrobu.

programowanie prototypów projektowanie elektroniki

Masz jakieś pytanie?