Druk 3d z tworzyw

Co to jest druk 3d z tworzyw (FDM / FFF)?

Druk 3d z tworzyw w technologii FDM / FFF (Fused Deposition Modeling lub Fused Filament Fabrication) to technologia, która polega na przyrostowym (warstwowym) nakładaniu materiału termoplastycznego warstwa po warstwie, aż do uzyskania gotowego modelu 3d. Druk 3d umożliwia tworzenie elementów z takich materiałów, jak PLA, ABS, PET, PP czy HIPS. Technologia FDM / FFF jest jedną z najpopularniejszych metod addytywnych, aczkolwiek musisz wiedzieć, że dobre jakościowo wydruki 3d wymagają odpowiedniego doświadczenia, maszyn oraz dostawców materiałów. Druk 3d z tworzyw to idealna technologia dla tworzenia prototypów oraz produkcji niskoseryjnej.

Zasada działania druku 3d FDM / FFF

Technologia FDM/FFF opiera się na warstwowym nanoszeniu materiału, który jest osadzany na ruchomej platformie (stole). Materiał do druku 3d jest uprzednio stapiany w tzw. ekstruderze. Przez gorącą głowicę (część składową ekstrudera) wytłaczany jest materiał na stół roboczy w postaci cienkich ścieżek, których szerokość jest zależna od średnicy dyszy głowicy. Wydruki 3d tą technologią wymagają stosowania podpór, jeżeli element posiada bardziej skomplikowana geometrię. Więcej o tej technologii możesz przeczytać w naszym PORADNIKU: Jak stworzyć prototyp wynalazku lub wzoru przemysłowego?, bądź w innym gościnnym WPISIE: Szybkie prototypowanie – rapid prototyping, druk 3d

druk 3d z plastiku druk 3d termoplasty
możliwości druku 3d w prototypowni 3d

Możliwości technologii druku 3d FDM / FFF

Technologia druku 3d FDM/FFF ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją do tworzenia modeli, prototypów, przyrządów, makiet, elementów konstrukcyjnych i użytkowych. Do wydruków stosuje się szeroką gamę materiałów takich jak: PET, PLA, ABS, PP, HIPS, PLABS, ASA, PMMA, CARBON, drewnopodobnych oraz gum.

Najważniejsze właściwości druku 3d FDM / FFF

druk 3d z dwóch kolorów dwa ekstrudery
  • Niski koszt produkcji wyrobów i urządzeń

  • Idealna technologia dla tworzenia prototypów i produkcji niskoseryjnej

  • Możliwość łączenia wydruków 3d

  • Możliwość drukowania 3d z filamentów o różnorodnych właściwościach i kolorach

Filamenty do druku 3d FDM / FFF

Technologia druku 3d FDM / FFF pozwala na wykonywanie wydruków 3d i prototypów z różnorodnych materiałów termoplastycznych do druku 3d. Poniżej prezentujemy Ci niektóre z nich. W naszej prototypowni 3d możesz liczyć na fachowy dobór odpowiednich materiałów do stworzenia Twojego urządzenia.

null

PLA lub ABS

Figurki, części użytkowe, gadżety... PLA i ABS to dwa standardowe materiały plastyczne (plastiki). ABS w stosunku do PLA jest bardziej wytrzymały, ale trudniejszy w druku 3d.

null

Guma

Jeśli potrzebujesz uszczelki lub elementu sprężynującego skorzystaj gumowego materiału do druku 3d! Wydruki 3d z gumy to bardzo elastyczne oraz stosunkowo wytrzymałe elementy dostępne w różnych kolorach.

null

Drewnopodobne

Imponujące wydruki 3d są tworzone z materiału drewnopodobnego. Ekskluzywny wygląd, struktura i zapach drewna... To połączenie plastkiku i pyłu drzewnego w jednym!

null

Mineralne

Ekskluzywny materiał imitujący minerały. Dzięki niemu wydruki 3d mają fakturę i wygląd rzeźby. Idealny do zastosowań artystycznych i architektonicznych.

null

PET

PET jest powszechnie wykorzystywanym w przemyśle materiałem. Służy m.in. do wykonywania butelek do napojów. Jest twardy i ma niski skurcz.

null

HIPS

Materiał do druku 3d, który stosuje się jako tzw. rozpuszczalne podpory umożliwiające wydruk 3d najbardziej skomplikowanych wydruków 3d. Stosuje się go również w modelarstwie.

null

Świecący w ciemności

Materiał do druku 3d fluorescencyjny. Przed świeceniem wymaga naświetlenia. Idealny na: zawieszki, plastikowe naklejki naścienne, gadżety dla dzieci, dekoracje.

null

INNE

Na specjalne zamówienie dobieramy inne materiały wg wymagań klientów. W tym: CARBON, PMMA (szkło akrylowe), PLABS, PP, ASA i inne dostępne na rynku.

Przykładowe wydruki 3d FDM / FFF

Dlaczego wydruk 3d u nas?

bo takich parametrów nie spotkasz nigdzie indziej

Przestrzeń robocza – maksymalna wielkość pojedynczego wydruku 3d

500 x 500 x 500mm

Maksymalne wymiary całego wydruku 3d

BEZ OGRANICZEŃ

Wysokość warstwy w osi Z

50 – 400 mikronów (0,05 – 0,4 mm)

Rozdzielczość osi XY

od 300 mikronów (0,300 mm)

malowanie wydruków 3d figurki gadżety pędzle

Obrabianie i malowanie wydruków 3d FDM / FFF

Nasz zespół artystów, technologów i monterów wykona dla Ciebie każde urządzenie – prototyp lub replikę. Technolodzy dokonają obróbki zewnętrznej, Artyści pomalują i polakierują wydruki 3d, a Monterzy połączą wydruki 3d i pozostałe części. Później nasi programiści będą mogli zaprogramować Twój prototyp.

Programowanie prototypów z wydruków 3d FDM / FFF

Programiści, którzy z nami współpracują pomogą Ci zaprogramować urządzenie, którego poszczególne części wydrukujesz w technologii FDM / FFF. Dzięki temu uzyskasz w pełni funkcjonalne, autonomiczne i automatyczne prototypy, działające zgodnie z Twoją wizją i imitujące działanie gotowego wyrobu.

programowanie prototypów projektowanie elektroniki

Masz jakieś pytanie?