Obróbka wydruków 3d

Obróbka mechaniczna | Obróbka chemiczna | Obróbka mechaniczno-chemiczna

obrabianie wydruków 3d ręczna obróbka mechaniczna

Co to jest obróbka wydruków 3d – postprocessing?

Obróbka wydruków 3d to procesy, dzięki którym wydruki 3d uzyskują zakładane (zgodne ze specyfikacją) efekty wizualne oraz efekty funkcyjne. Obróbkę wydruków 3d można podzielić ze względu na technikę obrabiania na kilka rodzajów tj.: obróbka wydruków 3d mechaniczna, chemiczna oraz mechaniczno-chemiczna

Obróbka wydruków 3d mechaniczna

Obróbka wydruków 3d mechaniczna to proces polegający na mechanicznym (tj. za pomocą specjalnych narzędzi) usuwaniu naddatków i wad technologicznych z wydruku. Obróbki mechanicznej dokonuje się ręcznie, jak również korzysta się ze specjalistycznych maszyn CNC. Po obróbce mechanicznej wydruków 3d otrzymuje się elementy m.in.: o dokładniejszych wymiarach, nieposiadających podpór po procesie druku 3d oraz o zmatowionej (jeśli jest taka potrzeba) strukturze zewnętrznej.

obrabianie mechaniczne wydruków 3d nożem
obróbka chemiczna drukowanie 3d rzeszów

Obróbka wydruków 3d chemiczna

Obróbka wydruków 3d chemiczna to proces polegający na chemicznym (tj. za pomocą specjalnych substancji i warunków atmosferycznych) usuwaniu naddatków i wad technologicznych z wydruku 3d, a szczególnie uzyskiwaniu odpowiedniej struktury zewnętrznej. Obróbkę chemiczną wydruków 3d stosuje się wówczas, gdy wydrukom 3d należy nadać gładkość i błysk lub zmatowić ich strukturę zewnętrzną. Oprócz tego po zastosowaniu odpowiednich żywic i środków żrących istnieje możliwość osiągnięcia niestandardowej struktury zewnętrznej np. porowatej, chropowatej, skórki pomarańczy itp.

Obróbka wydruków 3d mechaniczno-chemiczna

Obróbka wydruków 3d mechaniczno – chemiczna to proces polegający na połączeniu dwóch rodzajów obróbki wydruków 3d: obróbki mechanicznej i obróbki chemicznej. Dzięki temu wydruki 3d posiadają zarówno odpowiednie wymiary geometryczne, jak również odpowiednią warstwę wierzchnią. Warto zaznaczyć, że każdy materiał do druku 3d charakteryzuje się różnymi właściwościami mechanicznymi lub chemicznymi, co powoduje, że przed docelową obróbką prototypu często wykonuje się testy sprawdzające.

obróbka mechaniczno chemiczna druk 3d

Przykładowe obrobione druki 3d

Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają przykładowe wydruki 3d po obróbce mechanicznej, obróbce chemicznej i obróbce mechaniczno-chemicznej. Najczęściej później takie wydruki 3d poddaje się malowaniu i lakierowaniu.


Pamiętaj, że nie każdy materiał da się tak samo obrobić, ale nasi specjaliści postarają się dostosować proces tak, abyś był w pełni usatysfakcjonowany.


Malowanie obrobionych wydruków 3d i prototypów

Nasz zespół uzdolnionych artystów sprawi, że Twoje wydruki 3d oraz prototypy osiągną wizualny efekt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Nasi graficy przygotują odpowiednie farby i lakiery, dzięki czemu oprócz efektu kolorystycznego będziesz mógł osiągnąć lub zachować odpowiednią strukturę zewnętrzną na wydruku 3d lub prototypie.

malowanie wydruków 3d figurki gadżety pędzle

Drukowanie 3d z tworzyw sztucznych

Poznaj nasze technologie druku 3d. Wykonujemy wydruki 3d ekonomiczną technologią FDM, a dzięki naszemu kilkuletniemu doświadczeniu takie elementy charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością i wykończeniem powierzchni. Tworzenie prototypów i produkcja niskoseryjna nie były nigdy tak proste!

Masz jakieś pytanie?