Poszczególne kroki w celu wydrukowania w 3d łożyska kulkowego

  1. Chęć prezentacji możliwości druku 3d
  2. Modelowanie w środowisku 3d łożyska o skomplikowanej budowie
  3. Wygenerowanie modelu 3d .stl
  4. Proces drukowania 3d
  5. Gotowy wydruk 3d

Druk 3d łożyska o skomplikowanej budowie – potrzeba

Realizacja przedstawiona na tej stronie jest naszą realizacją wewnętrzną. Naszym celem było przedstawienie klientowi możliwości druku 3d tj. możliwości drukowania w 3d w jednym modelu łożyska. Klient prosił nas o wykonanie kilku próbek, które mógłby sprawdzić w swojej firmie. Dodatkowo w przypadku, gdyby okazało się, że drukowane w 3d łożysko o skomplikowanej budowie spełnia jego założenia projektowe, to klient zamówi u nas większy, bardziej skomplikowany projekt.

Realizacja zlecenia: Druk 3d łożysk

Nasz inżynier zaprojektował łożysko o stosunkowo skomplikowanej budowie wewnętrznej w środowisku CAD. Należy zaznaczyć, że projekt był wykonywany w taki sposób, że kulki łożyska nie mogły wypadać z bieżni. Następnie projekt wygenerowano do modelu, który był gotowy do druku 3d (modele w postaci pliku .stl). Inżynierowie dobrali odpowiedni materiał, przy czym w ramach pokazania jeszcze większych możliwości druku 3d – dobrali oni materiał o dwóch różnych odcieniach, z których został wykonany finalny druk 3d. Później inżynierowie przygotowali proces druku 3d w specjalnym środowisku do generowania tzw. gcode (kodu maszynowego). Kolejno wydrukowano dwukolorowe łożysko wraz z kulkami (należy zaznaczyć, że kulki znajdowały się już w modelu 3d.

Zadowolenie z projektu: druk 3d łożyska

Nasz klient otrzymał gotowe wydruki, które mógł przetestować w swoim biurze. Jak się okazało wykonane na drukarce 3d modele spełniały jego oczekiwania. Testy wykazały, że zarówno kształt, jak i wytrzymałość dobranych materiałów są wystarczające i spełniają jego założenia projektowe. Dodatkowo zaciekawiła go możliwość stosowania dwóch materiałów jednocześnie. Zgodnie z oczekiwaniami naszej firmy klient, który zlecił nam wykonanie tego testowego druku 3d zamówił w naszej prototypowni 3d bardziej skomplikowany prototyp, który mieliśmy zaszczyt dla niego wykonać z takim samym zaangażowaniem, jak niniejsze łożysko.

Podsumowanie projektu: łożysko o skomplikowanej budowie druk 3d

Technologia druku 3d pozwala na drukowanie różnego rodzaju inżynieryjnych modeli 3d odzwierciedlających powierzchnie, które można otrzymać metodą obróbki ubytkowej np. poprzez zastosowanie maszyn CNC oraz z zastosowaniem specjalnych technik montażu. Takim przykładem mogą być prezentowane na niniejszej stronie łożyska kulowe o skomplikowanej geometrii.

Powiązane wpisy