Poszczególne kroki w celu wydrukowania w 3d gwintu śruby

  1. Chęć prezentacji możliwości druku 3d śrub
  2. Modelowanie w środowisku 3d śruby
  3. Wygenerowanie modelu 3d .stl
  4. Proces drukowania 3d
  5. Gotowy wydruk 3d

Druk 3d śruby gwintowanej – potrzeba

Realizacja przedstawiona na tej stronie jest naszą realizacją wewnętrzną. Naszym celem było przedstawienie klientowi możliwości druku 3d tj. możliwości drukowania w 3d gwintów metrycznych, calowych i innych według zaleceń. Klient prosił nas o wykonanie kilku próbek, które mógłby poddać swojej analizie. Dodatkowo w przypadku, gdyby okazało się, że drukowana w 3d gwintowana śruba spełnia jego założenia projektowe zamówi u nas większy, bardziej skomplikowany projekt.

Realizacja zlecenia: Druk 3d gwint metryczny

Nasz inżynier zaprojektował prostą śrubę z nakrętką w środowisku CAD. Należy zaznaczyć, że projekt musiał być robiony w taki sposób, aby model 3d faktycznie odzwierciedlał geometrię gwintu. Następnie projekt wygenerowano do modeli gotowego do druku 3d (modele w postaci pliku .stl). Inżynierowie dobrali odpowiedni materiał, a następnie przygotowali proces w specjalnym środowisku do generowania tzw. gcode (kodu maszynowego). Kolejno została wydrukowana śruba, a następnie pasująca na nią nakrętka.

Zadowolenie z projektu: druk 3d nakrętki z gwintem

Nasz klient otrzymał gotowe wydruki, które mógł przetestować w swoim biurze. Jak się okazało wykonane na drukarce 3d modele spełniały jego oczekiwania. Testy wykazały, że zarówno kształt, jak i wytrzymałość dobranego materiału są dla niego odpowiednie. Po przeprowadzonych testach klient zlecił naszej firmie bardziej skomplikowany projekt, w którym występowało kilka połączeń gwintowanych (które należało wydrukować na drukarce 3d). Warto jednak zauważyć, że nie każdy bardziej skomplikowany podzespół musi zawierać drukowane gwinty, ponieważ znane są bardziej zaawansowane techniki łączenia ze sobą druków 3d, które są powszechnie wykorzystywane w naszej firmie.

Podsumowanie projektu: śruba z nakrętką druk 3d

Technologia druku 3d pozwala na drukowanie różnego rodzaju inżynieryjnych modeli 3d odzwierciedlających powierzchnie, które można otrzymać metodą obróbki ubytkowej np. poprzez zastosowanie maszyn CNC. Takim przykładem mogą być prezentowane na niniejszej stronie gwinty – połączenie śrubowe – śruba, nakrętka.

Powiązane wpisy