Poszczególne kroki w celu wydrukowania w 3d koła zębatego RDG dla serwisu RTV
- Zgłoszenie się klienta z chęcią realizacji druku 3d
- Przyjęcie zlecenia do realizacji
- Projektowanie – inżynieria odwrotna koła zębatego RDG
- Proces drukowania 3d
- Przekazanie elementu serwisowi RTV
Elementy do naprawy sprzętu RTV druk 3d koła zębatego RDG – potrzeba
Naszym klientem był serwis elektroniczny, do którego przyszedł zleceniodawca w sprawie naprawy starego sprzętu RTV – magnetowid. Magnetowid ten był bardzo stary, a zleceniodawcy serwisu bardzo zależało na tym, żeby udało im się naprawić stary przedmiot. Po oględzinach magnetowidu serwisanci pomyśleli, że zadanie jest proste. Okazało się, że w wyniku znacznego czasu od produkcji zużyła się mała zębatka RDG tj. niektóre zęby były uszczerbione. Na początku nasi klienci – serwis elektroniczny – pomyśleli, że zadanie jest proste tzn. wystarczy wymienić koło zębate RDG. Jak się jednak okazało żaden sklep nie miał w swoim asortymencie pożądanego koła zębatego. Jednakże serwisanci pomyśleli o skorzystaniu z usług naszej prototypowni, ponieważ sami kiedyś naprawialiśmy u nich ekran i przy okazji opowiedzieliśmy, czym się zajmuje zespół naszych inżynierów.
Realizacja zlecenia: Druk 3d koło zębate RDG do naprawy sprzętu
Nasi inżynierowie otrzymali od serwisu elektronicznego zużyte koło zębate, które dokładnie obejrzeli. Następnie rozpoczęli prace projektowe na zasadach tzw. inżynierii odwrotnej tj. projektowaniu na podstawie wykonanego już elementu. Należało dokonać kilka kluczowych pomiarów. Najtrudniejszą rzeczą w projektowaniu był fakt, że koło zębate miało bardzo małe wymiary, jednakże ostatecznie metodą prób i błędów otrzymano odpowiedni model 3d. Wydruki testowe oraz wydruk finalny koła zębatego RDG wykonano z materiału ABS, który wyróżnia się dobrymi i wystarczającymi dla tego typu zastosowania właściwościami wytrzymałościowymi. Należy zaznaczyć, że w czasie projektowania nasi inżynierowie wzmocnili miejsca narażone na pęknięcie. Wydruk 3d wykonano na drukarce jednogłowicowej.
Zwrot z projektu: naprawa magnetowidu druk 3d koła zębatego RDG
Dzięki wydrukowaniu w 3d technologią FDM / FFF koła zębatego RDG, serwis elektroniczny zadowolił swojego klienta – osobę fizyczną. Po zamontowaniu wydrukowanego w 3d koła zębatego magnetowid działała bez jakichkolwiek zarzutów. Dzięki naszemu wydrukowi 3d można było dokonać jego naprawy. Dodatkowo wzmocnienia zaprojektowane przez naszych inżynierów pozwolą na dłuższe działanie magnetowidu.
Podsumowanie projektu: naprawa magnetowidu druk 3d dla serwisu RTV
Technologia FDM / FFF sprawdza się w przypadku wykonywania nieprodukowanych już części lub części, które nie da się kupić. Druk 3d pozwala na naprawę wielu starych urządzeń domowych oraz renowację wartościowych przedmiotów. Na przykładzie opisanego serwisu RTV widać, że każda osoba może znaleźć zastosowanie tej technologii w swojej branży.