Poszczególne kroki w celu wydrukowania w 3d prototypu flakonu

  1. Zgłoszenie się klienta z chęcią realizacji druku 3d flakonu wg jego nowej koncepcji
  2. Przyjęcie zlecenia do realizacji
  3. Otrzymanie modeli .stl gotowych do wydruku 3d
  4. Proces drukowania 3d
  5. Wysłanie wydrukowanego prototypu

Prototyp flakonu druk 3d – potrzeba

Naszym klientem była firma, która zajmuje się projektowaniem oraz wytwarzaniem różnego rodzaju termoplastycznych elementów. W związku z ich nowym planem produkcyjnym firma postanowiła rozpocząć produkcję kilku sezonowych modeli flakonów. Klient zdecydował, że oprócz starych modeli, które były wykonywane w poprzednim sezonie – wykona również nowy designerski model 3d. W tym celu ich projektanci zaprojektowali w 3d kilka flakonów, po czym zarząd wybrał jeden najlepszy. Wskazany model należało wydrukować w 3d w celu zaprojektowania optymalnego procesu produkcji flakonów oraz sprawdzenia designu na żywo. Klient zdecydował się na skorzystanie z usług działu naszej firmy – prototypowni 3d.

Realizacja zlecenia: Druk 3d flakonu – prototyp designu

Nasz zespół poprosił klienta o wysłanie modeli 3d w formacie .stl – tj. formacie przystosowanym do druku 3d. Po otrzymaniu modeli produktu wysłaliśmy wycenę oraz zaproponowaliśmy kilka materiałów. Klient zdecydował się na wydruk 3d w technologii FDM / FFF z materiału PET, przy czym wybrał bardziej ekonomiczną wersję wydruku – warstwa wydruku 3d wynosiła 0,4 mm (najmniejsza to 0,1 mm w technologii FDM / FFF lub 0,025 mm w DPP). Rozpoczęto proces szybkiego prototypowania i otrzymano model gotowego prototypu flakonu. Flakon nie wymagał dodatkowej obróbki mechanicznej lub chemicznej.

Zwrot z projektu: flakon prototyp druk 3d

Druk 3d w technologii FDM / FFF flakonu pozwolił klientowi na wprowadzenie kilku kluczowych poprawek, co znacznie ułatwiło projektowanie procesu produkcji oraz zmniejszyło jego koszty. Dodatkowo firma produkcyjna mogła przekazać i skonsultować wydrukowany w 3d model na spotkaniu biznesowym z przedstawicielami hurtowni w celu konsultacji designu. Do pozostałych klientów wysłano mailowo zdjęcia designu.

Podsumowanie projektu: druk 3d flakonu – prototyp

Nniskobudżetowa technologia FDM / FFF sprawdza się przy tworzeniu poglądowych prototypów. Dzięki niej można sprawdzić i skonsultować design danego wyrobu – prototypu i na jego podstawie dokonać zmian w finalnym projekcie. Dodatkowo zastosowanie druku 3d do prototypowania pozwala opracować i zoptymalizować proces produkcyjny.

Powiązane wpisy