Poszczególne kroki w celu wydrukowania w 3d czołgu – replika

  1. Zgłoszenie się klienta z chęcią realizacji druku 3d czołgu
  2. Przyjęcie zlecenia do realizacji
  3. Projektowanie 3d maszyny według wysłanych zdjęć i szkicu
  4. Proces drukowania 3d
  5. Wysłanie realizacji

Czołg wydrukowany w 3d – potrzeba

Naszym klientem był mężczyzna – pasjonat historii oraz zapalony gracz gry World of Tanks osadzonej w czasach drugiej wojny światowej. Klienta bardzo interesowały czołgi, dlatego też postanowił wykonać dla siebie pamiątkę historyczną w postaci małego (pomniejszonego w skali) czołgu. Ponieważ korzystał już kiedyś z usług naszych projektantów wiedział, że nasz zespół może pomóc mu wykonać małą replikę – drukując ją w 3d.

Realizacja zlecenia: Druk 3d czołgu

Nasz zespół podjął się zadania. Ponieważ wiedzieliśmy, że czołg trzeba będzie zamodelować – na początku poprosiliśmy klienta, aby wysłał nam kilka zdjęć lub szkiców do druku 3d. Klient wysłał nam odpowiednie rysunki oraz wysłał linki do stron z opisem maszyny. Projektanci 3d zaczęli modelowanie czołgu, a następnie wysłali model do akceptacji. Model był podzielony na kilka części. Opancerzona lufa mogła się obracać względem podstawy. Aby umożliwić ten obrót dodatkowo przewidziano miejsce na zamontowanie łożyska. Czołg został wydrukowany w 3d w kilku częściach, po czym obrobiony mechanicznie , chemicznie i pomalowany. Na czołg został nałożony również specjalny strukturalny materiał, który lekko zmatowił czołg i nadał mu odpowiednią strukturę zewnętrzną.

Zadowolenie z projektu: replika czołgu druk 3d

Klient był bardzo zadowolony z otrzymanej, małej maszyny. Zgodnie z jego komentarzem – wydrukowana w 3d replika czołgu spełniła jego najśmielsze oczekiwania. Aktualnie czołg znajduje się na jego biurku z historycznymi egzemplarzami i gadżetami tj. w miejscu, w którym często czyta na temat historii drugiej wojny światowej. Aktualnie zastanawia się nad wykonaniem jeszcze jednej repliki czołgu oraz samolotu, które również chciałby wydrukować w 3d. Dodatkowo planuje również wydrukować replikę broni palnej (bez wewnętrznych części).

Podsumowanie projektu: druk 3d czołgu – replika

Druk 3d w technologii FDM / FFF wraz z odpowiednią obróbką, malowaniem i nanoszeniem odpowiedniej warstwy wierzchniej jest optymalną technologią tworzenia historycznych replik. Po odpowiednim postprocessingu (procesach zachodzących po druku 3d) jesteśmy w stanie uzyskać żądaną strukturę, przez co repliki posiadają odpowiedni wygląd i fakturę. Niniejszy projekt repliki wydrukowanej w 3d jest tego przykładem.

Powiązane wpisy